本帖最後由 ricky867 於 2012-12-19 09:20 AM 編輯
熱身題NO.1
每一隻鴨子
解:
每一隻鸭子都是用兩隻腳走路的
熱身題NO.2
凶器是時鐘上的時針或分針
解:
問題說找不到凶器,所以凶器必定藏在題目的物品內
所以根據推測就是答案
熱身題NO.3
檸檸講真話,言仔偷食
解:
貓貓說:“檸姐姐吃啦。”------是檸姐姐吃的
檸姐姐說:“貓貓撒謊。”----不是檸姐姐吃的
大家唔需要理呢兩句邊句係大話,但肯定有一句係真嘅,
題目話.......這4人只有一個人說了真話,
咁,其餘兩句.............
風風說:“貓貓吃左。”
言仔說:“我沒有吃。”..........都一定係大話.
所以偷食蛋糕o既係言仔
熱身題NO.4
0分鐘
貓貓最終都係與車車一同前往.
解:
如果你明就唔駛講啦,若果你唔明,睇埋落去.
假設貓貓7點收工,出門口等左16分鐘, 車車才到,
咁行到全程的三分之二時要4分鐘,再過2分鐘就到目的地.7點22分.
但假如貓貓一開始就行住先,邊等車車咁又點呢,
佢7點收工,行左全程的三分之二時要20分鐘,
跟住上與車車再行2分鐘就到目的地.7點22分.
主要問題係, 車車真係要到7點20分先到.
貓貓行又好,等又好,7點20分 o既時候佢一定係喺 車車架車上面.
熱身題NO.5
A = 4 B = 2 C = 8 D = 5 E = 7
解:
1ABCDE×3=ABCDE1
(100000 + ABCDE) x 3 = ABCDE x 10 + 1
7 x ABCDE = 300000 - 1
ABCDE = 299999 / 7
ABCDE = 42857
推理題 NO.1
1. D
2. 星期日
解:
A:後天是星期三。(星期一)
B:今天是星期三。(星期三)
C:明天是星期三。(星期二)
D:今天既不是星期一、也不是星期二、更不是星期三。(星期四,星期五,星期六,星期日)
E:昨天是星期四。(星期五)
F:明天是星期四。(星期三)
G:昨天不是星期六。(星期一,星期二,星期三,星期四,星期五,星期六)
因為只有一個人講對..........
睇吓列出嚟果d星期幾就知,由星期一至星期六都有相同,
只有星期日得一個,
所以D講o既正確,今日係星期日.
推理題 NO.2
1. 貓貓,檸檸,風風
2. 金仔
解:
大衛說:"風風和陳仔中有一人是第一名。"
風風說:"(我)風風和陳仔都不是第一名。"
檸檸說:"大衛說的不對。"
陳仔說:"我同意大衛的意見。"
周仔說:"(我)周仔是第一名。"
貓貓說:"周仔不是第一名。"
呢三組人都講左相反o既說話,咁梗有一個啱一個錯,
題目講o既:一個學生老實的說:"我們8人之中有3個人說的話是對的。"
只有三人講啱,必然o係呢三組入面,
剩番兩句說話都係錯o既.......
金仔說:"醫生是第一名。"錯
醫生說:"金仔不是第一名。"錯
就係話醫生唔係第一名,
金仔先至係第一名.
推理題 NO.3
1. 小蘭
2. 小金:红色,小輝:红色,小蘭:黑色
解:
3人中只有一人猜對,3只玻璃球中有兩隻紅色的。
如果小金猜對:“我摸出的玻璃球是黑色的。”
則小輝也猜對:“小蘭摸出的玻璃球是紅色的。”
所以小金的說話一定錯.佢個玻璃球唔係黑色.
如果小輝猜對:“小蘭摸出的玻璃球是紅色的。”
則小蘭也猜對:“我摸的不是白色的玻璃球。
所以小輝的說話一定錯. 小蘭個玻璃球唔係紅色.
而小蘭真係估中左:“我摸的不是白色的玻璃球。
所以小蘭摸出的玻璃球是黑色的,其他兩個係紅色.
推理題 NO.4
1. 第2行 D寫錯應是B(BECD)
2. A=2 B=1 C=4 D=6 E=3 X=8
解:
A,B,C,D最少都係1,2,3,4,一定有一個數目寫錯,
因為XXXX全部相同數目,
頭4個位,最細1,1,2,3加埋都要係7,
但係個位XDDX明顯係個雙數,
所以X係8,D係6唔係1,
前面CCCC係加埋係雙數,如果加個位8+1+1+8=18 嘅進位1會係單數,
所以D係6,C係4,4X4=16,加埋進上嚟個2等如8,
A同B只可能係1同2,因為千位4個加埋只有8,百位果度亦進唔到位嘞,
度掂得A係2,B係1,E係3,
所以第二行DECD應該係BECD,
即係
ABCX
BECD
BBCD
+ CACX
——
XXXX
2148
1346
1146
+ 4248
——
8888
推理題 NO.5
1. 14
2. 6歲,6歲 及 2歲
解:
先將三個數字相乘為72的組合列出來:
72=72×1×1 和74=72+1+1
=36×2×1 39
=24×3×1 28
=18×4×1 23
=18×2×2 22
=12×6×1 19
=12×3×2 17
=9×8×1 18
=9×4×2 15
=8×3×3 14
=6×6×2 14
=6×4×3 13
不過客人有了第二個提示,
知道小孩年齡的總合,
還是無法得知三個小孩的年齡,
代表一定是有總合相同的組合。
在本題,8+3+3 及 6+6+2 的組合,
其總合都等於14。
在最後一個提示,
老闆提到了他最小的孩子,
表示他有一個年齡較其他兩個小的孩子,
因此答案是 6歲,6歲 及 2歲。 |